“Tuba” E.Donoghue

Ülikoolis oli mul üle pika aja aine, mis mind tõesti toetab ja annab miskit juurde, erivajaduslike laste loeng. Igal korral kui kohal käisin kuulasin suu ammuli ja üritasin mälus tühiseid asju kustutada, et see kõik tark ja kasulik jutt kuskile talletada. Samas aines oli meil vaja lugeda ka ilukirjanduslik raamat – saime pikast nimekirjast ise valida meelepärase. Minu valituks langes Emma Donoghue raamat “Tuba” ja ma pean ütlema, et see on lihtsalt niiiiiiiii hea! 10 punkti 10-st!

Lisan selle oma raamatunimekirja ka, mille leiab blogi pealsest. Aga mõtlesin, et teen lühikese ülevaate ka, sest mine sa tea, äkki sul tekib ka huvi selle raamatu vastu. Mina igatahes 100% soovitan!

Lisaks raamatu lugemisele vaatasin ma ka antud raamatu kohta tehtud filmi (“Room”). Pean mainima, et film oli palju süngemates toonides, kui raamatust mulje jäi. Raamatut lugedes tundsin, kui palju nägi ema vaeva selleks, et tema lapsel oleks tõesti kõik parimast parem, halbadest osadest jäi parem ja rõõmsam üldmulje.

Lugu räägib sellest, kuidas 19-aastane neiu röövitakse meesterahva poolt otse ülikooli parklast. Röövijat nimetatakse raamatus Vana Paganaks. Mees on oma aias olevast kuurist ehitanud helikindla kambrikese, mis on umbes 11 ruutmeetrit suur. Seal hakkab röövitud neiu elama järgmised 7 aastat. Mees kasutab naist ära – seksuaalselt ja mängides neiu vaimse poolega. Peagi jääb neiu rasedaks, tal sünnib tütar, kuid nabanöör on tal ümber kaela ja laps sureb. Aasta hiljem sünnib eluterve poeg Jack. Raamat ongi kirjutatud poisi silme läbi, asju ilustamata, otsekoheselt ning ausalt, täpselt nii nagu laps asju näeb ja mõtleb. Kui Jack saab 5-aastaseks plaanivad nad emaga põgenemist kambrikesest, see õnnestub ja järgmise sammuna peavad ema ja laps harjuma tavaeluga – kõige sellega, millest nad olid eraldatud.

Kõik, mis oli kambrikeses ehk Toas, on Jacki jaoks kogu tema maailm, sest muud ta ei ole varem oma elus näinud. Ta on lummatud Vaibast, Voodist, Taimest, Kapist, sulanud Lusikast ja kõigest, mis teda ümbritseb. Suure tähega just seetõttu, et need olid tema jaoks olulisemad ning justkui sõbrad ja pereliikmed, kuigi Jack ei teadnud, mida see tähendab. Poiss oli veendunud, et väljaspool Tuba ei ole olemas maailma, sest ema väitis, et kõik, mis nad Telekas näevad ei ole päris vaid on mängult.

Minu silmis on lummav see, kuidas Jack ja ta ema suutsid rahulikuks jääda oma olukorras ning ema pakkus lapsele võimalikult kvaliteetset elu (ise nii katki olles). Poiss oskas arvutada, loendada, lugeda, joonistada, sporti teha. Teadis, kuidas enese eest hoolitseda, hügieeni hoida ja tervislikult toituda. Polnud asju, mida ta ei osanud – oma vanuse kohta olid tal palju rohkem teadmisi, kui tarvis.

Toast välja saades sai tema jaoks aga suurimaks raskuseks sotsialiseerumine, sest ta oli harjunud vaid enda, ema ja Toaga. Raskusi valmistas teiste inimeste puudutamine, õues viibimine, inimeste usaldamine ning kõik igapäevased tegemised, mis meile tunduvad loomulikud. Lisaks jalanõude kandmine, sest Toast välja pääsemise hetkeni ei olnud Jack kunagi jalanõusid kandnud. Selgus, et lapsel esineb ka tasakaaluprobleeme, mistõttu pidi 5-aastane poiss õppima treppides käimise selgeks – esmalt tagumiku peal, seejärel üks aste korraga hoides kinni käsipuust.

Antud raamat avardas minu silmi nii minu endana kui ka õpetajana. Mõistsin, kui oluline on laste jaoks väikesed asjad; nad ei suuda sageli mõista halva asja halba külge, sest võtavad kõike enesest mõistetavana ja pigem positiivses võtmes; uute asjadega harjumine võtab aega; laste usaldus on õrn asi, seda ei või petta; kõik, mis tundub meile enesest mõistetav ei ole alati laste jaoks nii lihtne – lapsed vajavad lisaseletust ning näiteid; asjad, mis on lapsele tähtsad, neid ei tohi eraldada lapsest päeva pealt vaid samm-sammult juhul, kui need ei ole lapsele tegelikult nii kahjulikud; lapsevanemad kaitsevad oma lapsi surmahirmuga; nähes probleemi, tuleb sellega koheselt tegeleda; laps vajab meeletult suures koguses turvatunnet ja lähedust ning seda peaks lapsele pakkuma.

Ühesõnaga, kui sa oled otsimas uut raamatut, mida öökapile võtta ja õhtuti avada, siis see oleks minu tänane soovitus number 1.

 

 

 

Avaldanud: Kärt E.

Naine, kes naudib elu sellisena nagu see on, olles nii ema, elukaaslane, treener kui ka õpetaja.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: