111+ nippi pulmade korraldamiseks

See postitus sündis puhtalt lugejate soovist. Ma ei tea, miks ma varem polnud ise selle peale tulnud, et omapoolsed nipid ja soovitused kirja panna. Ometigi mul on kogemused ja ma armastan pulmi üleüldiselt (enda, lähedaste, võõraste… kõigi!). Ma olen paras romantik. 

Enne, kui alustan, tahan ma öelda seda, et pulmade korraldamine oleneb kõvasti sellest, mida sina ja sinu kaaslane soovite sellest päevast. Ükskõik, kas teil on mõisa-, küüni- või vastuvõtu pulm. Ikkagi on 101 ja rohkemgi asja, mida korraldamisel meeles pidada. Seega ma üritasin kirja panna üsna üldises võtmes. Aga kui sul on mõni väga konkreetne küsimus (näiteks: kuidas pidada odavalt küünipulma? Kust saada kõige ägedamaid pitskardinaid? jms) siis kirjuta mulle ja oskan sind juba täpsemalt juhendada. Abivalmis kõigi ja kõige suhtes!

Postituse ülesehitus on järgmine – olen üritanud oma nipid ja soovitused kirja panna alapealkirjade kaupa, postitust illustreerivad Mari Pukk (fotograaf) pildistatud pildid ja Pinterestist leitud pildid, mis võiksid ja peaksid minu ideesid illustreerima ja ehk sinu loovust tööle panema. Postituse teisest osast leiad minu poolsed tegijate soovitused, keda omast kogemusest julgen soovitada.


Etteruttavalt tahan ma tuua sulle minu TOP 3 soovitust, mis on minu arvates kogu selle korraldamise protsessi juures kõige olulisemad:

 1. Naudi! Naudi kogu seda protsessi.
 2. Pange kaaslasega konkreetselt paika, mida soovite oma pulmapäevast.
 3. Pange kirja summa, mis olete nõus maksimaalselt välja käima ja pidage sellest kinni!

Ja nüüd, täiskäigul edasi!

ENNE PULMI JA TÕSIST PLANEERIMIST

 1. Võta veebileheküljed appi. Kasuta planeerimiseks erinevaid internetist olevaid planeerimisteenuseid (to-do listid, kalendrid, cheklistid, tabelid, veebilehed jms). Kaks parimat veebilehekülge, millest on reaalselt kasu ja julgen soovitada:  weddingly.ee ja pulmad.ee. Weddingly ehk pulmahange on mu lemmik, sest seal on palju erinevaid ideid, nippe, postitusi ning saab lisaks inspiratsioonile ka hinnapäringuid teha mitmele teenusepakkujale korraga.
 2. Kellele pulmi korraldad? Pulmi korraldades ära unusta põhilist – see on päev sinu ja su kaaslase armastuse tähistamiseks. Seega pulmad on teile, mitte teistele.
 3. Ära unusta oma peiksi! See on teie mõlema pulm, seega ära unusta ka teda korraldamisse kaasata.
 4. Prioriteedid. Enne, kui sukeldute 101% korraldamisse pange konkreetselt kirja oma prioriteedid – mis on teie jaoks oluline, mille nimel olete nõus rohkem kulutama, mis ei oma teie jaoks tähtsust. Mina, suur tabelite ja skeemide fänn, pooldaks antud juhul tabelit, kus on (vähemalt) 3 lahtrit – “peab kindlasti olema”, “oleks vahva, kui oleks”, “ei oma tähtsust”
 5. Eelarve. Sama tabeliga edasi minnes, kirjuta iga soovitud asja ja teenuse juurde maksimaalne tasu, mida oled nõus selle eest maksma. Ning lõplik summa, mis võiks olla pulmade maksimaalne tasu. Võid kindel olla, et mitmeid lisakulutusi on veel, mille peale sa kohe ei osanudki mõelda, seega lisa eelarvesse mingi SOS summa lisaks.
 6. Kuupäev. Kui sa soovid pulmi võimalikult odavalt korraldada (ilma, et välimus ja sisu kannataks) siis ära ole kuupäeva suhtes nõudlik. On teenusepakkujaid ja peokohti, kus on aastaringselt sama hinnakiri, kuid enamus kohtades ja tegijatel on teatud perioodidel soodsamad hinnad. Madalhooaeg on näiteks veebruaris, märtsis ning oktoobris ja novembris. Päeva suhtes on ilmselgelt mugavam pidu pidada reedel või laupäeval, sest siis on inimestel lihtsam töölt ära saada jne, aga kui materjaalselt mõelda, siis kõige odavam on pidada pulmapidu näiteks kolmapäeval või neljapäeval (v.a suvel).
 7. Kellaaeg. Õhtused pulmad on ametlikumad, kui päevased.
 8. Alusta varakult! Jah, pulmad saab planeeritud ka paar kuud enne pidupäeva. Jah, kõik oleneb peo iseloomust. Aga siiski minu soovitus – hakka vähemalt aasta varem organiseerima ja korraldama. Endal kordadest vähem stressi ja kogu protsess on meelepärasem.
 9. Informatsiooni hoomamine. See on paras pähkel. Loo omale arvutisse eraldi pulmade korraldamise kaust – tabelid, pildid, ideed jms.
 10. Tugimeeskond. Loo omale tugimeeskond, kes sind aitab, kuulab, toetab ja rõõmustab koos sinuga.
 11. Ära unusta oma suhet! Pulmi korraldades, ära unusta oma suhet. Leidke aega üksteise jaoks. Minge puhkama. Spasse. Loodusesse. Kinno. Teatrisse. Uskuge mind, pulmapäev on tähtis, aga selle planeerimine ei ole A ja O, vaid teie suhe ise!

 

PULMADEST TEATAMINE

 1. Pulmakutse. Pulmakutse võib olla nii paberil, videona, veebilehel või mis tahes muul viisil. Lähenege loovalt. Lähenege teielikult! TV3 oli mingi aeg Eesti mingi pulma saade, kus erinevad paarid korraldasid oma pulmi. Seal oli ka ühel paaril virtuaalne pulmakutse, väga armas. Lisan siia 2 videot, mis mind näiteks kõnetasid YouTube listides.

Paberkandjal kutsete puhul ära karda lisada mõni looduslik element (n-ö touch), näiteks päris lilleõis, viljapea, vahtraleht, kanarbik… Mis iganes teie pulmaga seostub.

2. Kohale toimetamine. Kas saata postiga? Või viia iseseisvalt kohale? Mulle endale meeldib hullult mõte ise kohale viia. Ongi hea põhjus Eestile üks ring peale teha – tunne oma kodumaad. Muidugi kaugematele sõpradele ja sugulastele ilmselt peaks siis ikkagi postiga saatma. Video saab muidugi kõigile e-postile saata.

3. Millal saata? Saada kutsed välja vähemalt 6-8 nädalat enne pulmi, siis on külalistel võimalik end töölt vabaks küsida ja oma tegemisi planeerida.

4. Veebikeskkond. Välismaal kasutatakse sageli pulma veebiaadressi. Minu silmis on see hea, sest saab kõik pulmadega seonduva sinna koondada. Kutsed, informatsioon, majutus, registeerimine, toitlustus, hiljem tänamine ja piltide edastamine… Ühesõnaga kõik, mida soovid külalistega jagada.

5. Hind. Paberkujul kutsete tegemisel soovitan ise meisterdada, kui vähegi kätt ja fantaasiat on. Reeglina tuleb odavam, kui lasta kellelgi teenusepakkujal teha. Minu kogemus. Videona (kui ise filmite või tuttav) on kutse tasu täiesti minimaalne, pea 0 lähedane.

 

ÜLDMULJE

 1. Teielik pulm. Üldmuljest peaks välja tulema teielikud detailid, pidu võiks peegeldada teie elu ja iseloomu. Minu silmis on kõige kurvem ürituse juures, kui puudub pruutpaarilik kiiks… Lihtsalt pulmalik pidu.
  Jalgpalli fännid saavad lisada jalgpalli kujulise šokolaadi igale külalisele, altariks teha jalgpalli värava, abielluda jalgpalli väljakul (ei, see ei pea olema suur A. Le Coq Arena, piisab ka külaväljakust). Kinofännid saavad registreerimise teha kinosaalis või lisada peosaali filminduse detaile. Palmide all armunud saavad peosaalis kasutada palme. Tattoo armastajatel võiks olla tattoo salong pulmas (ehk teisisõnu, need lastetätokad või noorte seas tuntud tattood, mis tulevad pesus maha). Värviliste sokkide kandjad (reeglina mehed) võiks siis pulmas kanda lõbusaid sokke. Lauamängude fännidel saab olla õues või sisetingimustel erinevad laua- ja õuemängud, mida saab vabadel hetkedel lapsed ja täiskasvanud mängida. Rock muusika armastajatel lauanimetused erinevate rokkarite järgi…
  Ühesõnaga variante on mustmiljon. Laske fantaasia tööle! Detailid annavad pulmapeole teieliku hingamise.

2. Ammuta inspiratsiooni. Selleks kasuta Pinteresti, Instagrami, pulma portaale, fotograafide virtuaalseid albumeid, pulmavideosid… Kokkuvõttes leiad arvukalt erinevaid ideid pulmade organiseerimiseks ja sul tekib kindel ettekujutus tervest päevast. Samuti kulub ka teenusepakkujatega ühistele otsustele jõudmiseks vähem aega.

3. Prindi ja loo kollaaž. Prindi erinevad ideed piltidena välja, lao põrandale maha ja hakka neid kokku sobitama. Vaata, kas kõik su soovitud detailid sobivad omavahel üldse kokku.

 

TEGIJAD

 1. Suurem hind = kvaliteetsem teenus. Üldpildis võib öelda, et nii ongi. Samas ole hinna suhtes kriitiline. Paljud küsivad olematu asja eest suurt hinda ning sageli võib saada ka väiksema tasu eest hea kvaliteediga teenuse. Vaata teenusepakkuja pakkumine kindlasti üle – kas see sisaldab kõike, mida soovid (näiteks: toitlustaja puhul nõusid ja teenindajaid; bändi puhul tehnikat; fotograafi puhul transpordi kulu jms) on teenusepakkuja lisanud kõik vajamineva hinnapakkumisse jms.
 2. Transpordi tasu. Juhul, kui teenusepakkujad peavad sõitma mitu sada kilomeetrit maha (Põhja-Eestist Lõuna-Eestisse või vastupidi; Saaremaale, Hiiumaale… saartele), siis võid olla kindel, et lisandub ka transpordi kulu teenusepakkuja hinnale. Siit üks nipp, mida kasutas näiteks mul video- ja fotograaf, tulid sama autoga, seega transpordi kulu poole väiksem kohe.
 3. 10 tegija reegel. Küsi igas valdkonnas vähemalt 10 tegija hinnapakkumist. Miks? Sedasi saad hea ülevaate antud valdkonna hindadest, portfooliodest, teenustest, võimalustest ja saadavustest. Mina kirjutasin näiteks ise pea 20 bändile, uurisin nende erinevaid hindasid, pakkumisi ja playliste. Nende põhjal hakkasin valikuid langetama.
 4. Ole kiire! Kui olete oma kuupäevas kindel, siis alustage kiirelt omale sobivate teenusepakkujate leidmisega. Miks? Sest head tegijad lähevad nagu soojad saiad, ära jää oma soovitust ilma!
 5. Ise või teenusepakkuja? See küsimus on ja jääb. Ise on odavam, reeglina. Aga ise tehes peab nii paljudele asjadele mõtlema, mille peale võib-olla ei oskagi kohe tulla. Samuti peab seega rohkem aega planeerima erinevate teenuste-tegevuste tegemistele ja pulmapäev võib olla stressi rohkem.
 6. Lähedased. Kasuta oma tuttavate ja lähedaste oskusi targalt. Võib-olla sinu ema sõbranna on suurepärane kokk; isa töökaaslane autojuht; vend fotograaf; õde koos oma mehega lauljad…
 7. Armasta oma teenusepakkujaid. See peaks olema ilmselge, et teie poolt valitud teenusepakkujad peaksid olema teile sobilikud.
 8. Soovitused. Uuri oma tutvusringkonnast, fotograafidelt, videograafidelt, pulmaisadelt, peokohast, keda nad oskavad soovitada tegijatest. Uskuge mind, nad jagavad hea meelega, kellega neil on koostöö hästi sujunud.

 

BÄND JA DJ ehk MUUSIKA

 1. Liikmemaks. Mida rohkem liikmeid, seda kallim – loogiline, sest igaüks tahab ju oma palka.
 2.  Vajaminev. Küsi üle, kas vajaminev tehnika on olemas või lisandub sellele lisarendi tasu. Toitlustus, oma ruum puhkamiseks, söök-jook.
 3. Esinemise aeg. Mitu setti, kui pikad, milline ülesehitus.
 4. Meie laul. Reeglina bänd esitab ka seda n-ö teie laulu. Selleks arutage partneriga kohe läbi, millise laulu saatel soovite oma avatantsu teha, altari ette astuda jms. Kordadest lihtsam on bändiga siis suhelda.

MPP_2024_170812_DSC2284

5. Laulude nimekiri. Juhul kui bänd pakub võimalust tutvuda ürituste laulude nimekirjaga, siis see on eriti vahva. Võta selleks aega!

6. Esinemine varasemalt. Minge mõnele üritusele oma välja valitud bändi kuulama. Saate kõige parema ülevaate nende esinemise stiilist, lauludest jms.

7. DJ. Kui muusika on oluline (mis reeglina ka on) aga eelarve pole väga suur, siis üks võimalus on bändi asemel tellida DJ – saate näiteks omale meelepärased laulud muusika playlisti lisada. Võtke selleks rahulikult aega.

 

FOTOGRAAF

 1. Ära tee allahindlusi! Fotod jäävad sulle mälestuseks kogu eluks, seega mina valiks sinu asemel korraliku tegija, mitte isehakanud katsetaja.
 2. Must-valge. Minu soovitus – lase mõned fotod teha must-valgena, need on klassika, ajatud.
 3. Eelfotosessioon. Selleks, et fotograafil ja paaril tekiks omavahel side, soovitan ma käia eelfotosessioonil. Lisaks saate varem ka mõned pildid enne abielu.
 4. Suhtlus. Rääkige fotograafiga, milliseid fotosid te soovite.

 

VIDEOGRAAF

 1. Ära tee allahindlusi! Video, nagu ka fotod, jääb sulle mälestuseks, seega mina valiks sinu asemel korraliku tegija, mitte isehakanud katsetaja.
 2. Portfoolio. Vaadake antud videograafi erinevaid videosid, tutvuge tema käekirjaga. Mõned näited:

3. Suhtlus. Leppige konkreetselt kokku, mida soovite või millise ülesehitusega videot soovite. Kas pulmapeost? Ettevalmistustest? Registreerimisest? Iluvideo? Või kõik see kokku?

 

CATERING ehk TOITLUSTUS

 1. Kes teeb? Kas valida catering või teha ise (lasta lähedastel teha)? Hinnavahe on muidugi meeletu, kuid oma mugavusest rääkides siis cateringi teenus on kordadest mugavam. Nad tulevad oma nõude, teenindajatega, toovad ise toidu kohale (või valmistavad kohapeal), viivad asjad ise ära. Sinu rolliks on vaid toidu nautimine.
 2. Prooviõhtusöök. Kui olete valimas omale cateringi teenuse pakkujat siis soovitan käia ka erinevatel prooviõhtusöökidel. Ka siis kui olete pakkuja valinud. Pange söömangu ajal paika oma pulma menüü.
 3. Tort. Rääkige konkreetselt läbi, milline peaks välja nägema teie tort ja selle serveerimise viis. Samuti paluge proovitorti maitse kontrollimiseks. Tort võib olla klassikaline aga ei pea. Lahe on näiteks pakkuda korraga erinevaid torte (šokolaadi, vanilje, marja, tarretise…) või tassikooke või pavlovaid… Lähenege taaskord loovalt!

 

PULMAISA

 1. Mängud ja tegevused. Minu arvates peaksid mängud olema sobilikud kõigile ehk nii vanematele kui noorematele külalistele. Samas ei tohiks olla midagi perverset. Leppige üldpildis mängud ja tegevused pulmaisaga varakult kokku.
 2. Pulmarollid. Sageli jagatakse kõikidele või osadele külalistele rollid, mida nad peavad pulmas etendama. Mulle endale meeldib selle juures ka abivahendeid jagada.
  Näiteks: tulevalvur – Tigeri poest  (üldse leiab sealt ägedaid kiiksuga asju igapäevaks, pulmadeks, sünnipäevaks jne) leidsin mini tulekustutaja, kuhu panin ka vee sisse. Arst – väike medkarbike, kus plaastrid, side, märkmik ja pliiats hingemurede jaoks. Pruudiasendaja – selleks on tore valida peiu sõber, kes istub võimalikult kaugel pruutpaarist. Tema ülesandeks on jälgida, kui pruut kuskile läheb (nina puuderdama, wc jne) siis tema kohe jookseb ja istub pruudi kohale. Pruudi pissitaja – sõbranna, kes aitab nina puuderdada, kuulab muljeid, hoiab kleiti või kleidi saba seni, kuni pruut wc käib, sätib lilli juustesse jne.

3. Huumor. See on minu jaoks nii meeletult oluline. Hea huumor ei tohi pulmast puududa.

 

PEOPAIK

 1. Alusta peokohast. Seda juhul, kui oled kirja pannud oma soovide nimekirja ja eelarve. Proovi leida peokoht, mis pakub kõiki teenuseid (või siis suurt osa neist): ruumide rent, majutus, toitlustus, tort, lilleseade. Siis saad olla kindel, et kuupäevad klapivad!
 2. Peokoha läheduse teenused. Ürita leida teenusepakkujaid peokoha lähedusest – hinna kokkuhoid. Samuti erinevad rentimist nõudvad asjad – näiteks ei ole mõtet hakata laudu rentima Tartust, kui peokoht on Tallinna külje all.
 3. Küünipulm / pulm oma kodus / pulma maakodus. Aina enam ja enam on küünipulmad tõusu teel. Arvatakse, et see on odav, aga kus sa sellega. Küünipulm võib minna kordadest kallimaks kui olid planeerinud. Mõned suuremad kuluallikad, millele ei pruugi kohe osata mõelda – elektrivõimsus, lisa wc võimalus (kui on 40 inimest või rohkem, siis 1 wc on liiga vähe!), telgid (tuule- ja vihmakaitseks, kui see on vajalik), lauad ja toolid (nende rent), dekoreerimine… Täpselt samad punktid kehtivad ka näiteks oma kodus või maakodus pidamisel.
 4. Mõisapulm. Mõis on ise kaunis, lisaks on seal reeglina kõik vajaminev olemas, seega kuluallikaid on kordadest vähem. Samas mõisa rent ise on kallim kui talu või küüni.
 5. Keskuste lähedus. Keskelt läbi tuleb kõige odavam pulmapidu korraldada keskuste läheduses (Harjumaa – Tallinn, Tartumaa – Tartu).
 6. Ööbimine. Kas külalised ja pruutpaar mahuvad ööbima peokohta või on selleks tarvis lähiümbrusest leida ööbimiskoht (+ transport sinna)?
 7. Aja kokkuhoid. Kui registreerimine ja pidu toimuvad samas kohas, hoiab see aega meeletult kokku.
 8. Aasta varem. Pulmakoht otsi ja broneeri vähemalt aasta varem. Ja enne teiste teenusepakkujate broneerimist.
 9. Erinevad võimalused. Uuri peokohast, kas neil on sulle pakkuda vahendeid, millega peokoht dekoreerida või soovitusi.
 10. Keelud ja piirangud. Uuri, millised keelud ja piirangud on antud peokohas. Näiteks küünlad murus, ilutulestik, lemmikloomad, külaliste arv üle x inimese, jms.

KORRALDAMISE PROTSESSI SEES

See on peatükk, kus ma olen 101% kindel, et midagi jääb rääkimata, sest siin on miljon ja üks asja, millele mõelda. Seega kui miski jäi kripeldama, küsi mult lisaks! 😊

 1. Päevaplaan. Kui kõik on broneeritud ja paigas, siis pange paika kindel päevaplaan, millest peate kinni hoidma. Mis kell on äratus? Meik? Soeng? Fotograaf? Videograaf? Peokohta? Registreerimine? Ametlik peo algus? Ametlik peo lõpp? Millal tort? Õhtusöök? Ära unusta sisse arvestada ka sõitmisele kuluv aeg.
 2. Majutus. Kas on vaba majutus – ehk igaüks valib omale sobiva toa või on toad määratud? Viimase puhul tuleb koostada sellisel juhul majutusplaan, milleks on ka miljon erinevate võimalust.MPP_1565_170812_DSC1850
 3. Kuhu keegi istub? Kas on kindel istumise plaan või igaüks saab omale meelepärase koha ise valida? Kas pruutpaar on eraldi lauas või teistega koos? Laudade paigutus – L-kujuline, pikk laud, U-kujuline, eraldi lauad… Kui on kindlad istumiskohad, siis koosta istumisplaan. Taaskord, selleks on palju erinevaid viise. Ära unusta lisada laudadele lauanumbreid, nimetusi või muid viitamise süsteeme, kuidas õige laud üles leida. Taldrikule või lauale lisa ka veel omakorda laudkonna liikmete nimed. Väike soovitus – vanemad inimesed pane kõlaritest eemale istuma.
 4. Sildikesed. Need ei ole vajalikud, aga loovad mõnusa meeleolu. Näiteks “Welcome” silt laulatusalale, suunavad sildid peokohta – suitsunurka, mängunurka, ööbimiskohta jne. Kohvitassi külge armas romantiline sõnum (näiteks armastuse teemalised tsitaadid).
 5. Lilled. Pruudi kimbu ja peigmehe rinnal oleva lillekese puhul on minu poolne soovitus taaskord kasutada hooajalisi lilli, sest see on hea kokkuhoiu koht. Teine eelarve kärpimise võimalus on külaliste lillede kasutamine dekoreerimisel. Peale lillede üle andmist sätib, kas dekoreerija, pulmakorraldaja, peokoha perenaine, sõbranna või lilleseadja need kiirelt peosaali kaunilt. Maalähedase pulma puhul on hea kasutada põllulilli – 0 eurot!
 6. Pruudikimp. See võib olla väike, see võib olla suur, roheline, värviline, viljapeadega, tehismaterjalidest… Täpselt see, mida sa ise soovid!MPP_0167_170812_DSC0698
 7. Alkohol. Kas pulmas serveeritakse alkoholi – jah või ei? Julgen väita, et alkoholita saab ka väga lõbusaid pidusid pidada. Samuti liigne alkohol võib tekitada palju ebameeldivusi pulmas. Kuhu on alkohol paigutatud – laudadel või eraldi baarinurk? Kes serveerib alkoholi – barmen (lisateenus) või igaüks ise. Mis koguses alkoholi koguda? Mina ei võtaks palju erinevaid alkoholiliike – piisab veinist ja viinast, või ka rummist. Ei ole tarvis likööre, õlut jms. Või validagi ainult lahjat. Kui palju alkoholi? See on juba keerulisem küsimus. Ma isegi ei mäleta palju me varusime, aga üle jäi päris korralikult. Leidsin sellise info: vahuvein tervituseks – pokaal inimese kohta. Kui on 80 külalist siis ca 14 pudelit. Vein (viimasel ajal kulub valget rohkem kui punast). Pool pudelit inimese kohta ehk siis 80 inimest 40 pudelit veini. Viina arvestada 25 cl külalise kohta ehk 50 cl mehe kohta. 80 inimest 40 pudelit viina.
 8. Fotonurk. See on taaskord üks väljaminek ja üldse mitte nii oluline faktor pulmapäeva juures, aga lisab mõnusa emotsiooni ja uskuga mind, külalised käivad seal pildistamas. Lõbusate piltide saamiseks lisage sinna ka erinevaid vahendeid – mullitajaid, kaabusid, vuntse, südameid jms. Või instagrami postituse kujuline plakat. Lisaks kasutatakse sageli sisetingimustes tellitavat fotonurka, kus automaat ise teeb pildi ja prindib foto välja mälestuseks (Mõned firmad, kes seda teenust pakuvad: Peopilt,  FotoboksSeeSee ja PhotoBooth).  MPP_1408_170812_DSC1779
 9. Pulma hashtag. Selleks, et külaliste vahvad pildid jõuaksid ka teieni, looge oma pulma hashtag, mille lisavad külalised oma pilte postitades.
 10. Lauaüldmulje. Millised nõud, lauakatted, taimed, dekoratsioonid… See kõik peab omavahel sobituma. Sageli kasutatakse pulmavärve erinevates tumeduse ja heleduse astmetes.
 11. Pulmaküünal. Süüdatakse esimest korda pulmapäeval ja igal järgmisel pulmaaastapäeval. Kui vajalikuks keegi seda peab on oma enda asi… Nüüd tagantjärgi julgen öelda, et minule see suurt rolli ei mängigi tegelikult.
 12. Peo punkt. Kuidas panna üks korralik pulmapäeva punkt? Millal lõppeb ametlik osa? Mõned viisid: pruudikimbi viskamine, laternate süütamine ja ära saatmine (koos heade mõtetega), pruutpaari lahkumine peokohast… See ei tähenda, et peale seda on pidu läbi ja iga roju oma voodisse/koju, vaid siis on ametlik osa läbi ja vabas vormis pidu jätkub.MPP_2414_170812_DSC2684
 13. Tants ja tantsutund. Reeglina soovitakse enne pidupäeva võtta tantsutunde. Lisaks on populaarseks muutunud oma pulmatantsu (avatantsu) õppimine – mis oleks siis väikse kiiksuga ja omamoodi lõbus.

15. Pulmakaar. Millest valmistada? Kuidas valmistada? Kui oluline see teie jaoks on? Kuidas eristada tseremoonia paigas pruutpaari n.ö altar?

16. Plaan B ja C. Kui plaan A ei toimi, siis peab sul olema mõeldud ka plaan B ja isegi C, igaks sajaks juhuks. Näiteks: kui tseremoonia toimub õues – kui sajab, mis siis saab? Mõned lahendused: vihmavarjud (palu külalistel kaasa võtta või rendi külalistele), rentida telk (mis tähendab seda, et see on nii või naa püsti ka peo ajal, isegi kui on ilus ilm), peosaalis viia läbi ka tseremoonia.MPP_1771_170812_DSC2031

17. Magustoidu aeg! Miks mitte serveerida magustoitu ja kohvi/teed teistmoodi nõudest? Üks viis on kasutada erinevaid vana aegseid kohvitasse ja alustaldrikuid.

18. Näksi aeg. Juhul, kui registreerimine või pidu algab peale lõunat ning külalised ( ja sa ise) olete mitu tundi juba söömata ja kohe söögilauda ei istuta, siis seadke õnnitlemise kõrvale ka näksilaud. Šampus ja näiteks puuviljad. Miks mitte ka pruutpaari lemmik ampsud – hamburger, pitsad… Neid saab väga armsalt ja viisakalt serveerida.

19. Kingitused. Kas te soovite kingitusi? Mis kujul – esemed või raha? Sageli kasutatakse kingiks saadud raha pulmareisiks. Kuhu külalised kingitused panevad? Selleks peaks olema mõni karbike, kastike või miks mitte postkastid, kus on sildiga märgitud, milleks seda summat kasutatakse (pulmareis/ esimese lapse vanker / restorani õhtusöök kahekesi/ maja katus / langevarju hüpe kahekesi jne). MPP_1554_170812_MFP4674

20. Kingitus vanematele. Armas on pidada pulmapäeval meeles oma vanemaid (ja vanavanemaid). See ei pea olema midagi kallist ja suurt. Näiteks fotoalbum teist kahest tehtud piltidest (näiteks need samad eelfotosessioonil tehtud pildid, mida keegi teine pole veel näinud).

21. Transport. Kas külalised vajavad transporti? Selleks on mitmeid erinevaid võimalusi – rentida buss, rentida rong (see on ka võimalik!)… Kui üksikud külalised vajavad transpordi abi, siis uuri, kas mõni teine külaline saaks nad oma auto peale võtta. Pruutpaar saabub sageli vähe erilisema transpordiga peokohta – hobuse kaarik, vanaaegne auto, jalgratas, helikopter… MPP_0182_170812_DSC0713

22. Tseremoonia ala. Kus külalised istuvad? Toolid, pingid, heinapakid, seisavad püsti… Kuidas on eristatud altar? Kuidas on eristatud vahekäik? Näiteks lilleõied, küünlad, südamed, laternad… MPP_0879_170812_DSC1405

23. Naudi! Kõige olulisem punkt siia lõppu. Naudi kogu protsessi. Prooviõhtusööki, torti, proovimeiki, väikseid rõõme, suuri rõõme, armastust! Ära stressa ja naudi kogu seda kaunist planeerimise aega. See on omamoodi põnev ja mõnus aeg.

VÄLIMUS

 1. Sõrmused. Ära tee sõrmuste pealt kokkuhoidu. Sõrmus peab kestma terve elu, seega materjalilt olgu see vastupidav. Mitmed sõrmuste tegijad (kullassepad) on nõus ostma sinu enda kulda (saad selle arvelt odavamalt). Oota allahindlusi!
 2. Riiete kohandamine. See on sageli väljaminek, mille jätavad paljud pruutpaarid kahe silma vahele. Kleiti ja ülikonda peab sageli kitsamaks ja lühemaks tegema, et see istuks seljas valatult. Uskuge mind, kõige tüütum asi on ebamugav riietus seljas ja selle kogu aeg normaalseks sättimine. Näiteks õlapael, mis vajub kogu aeg õlalt maha.
 3. Aluspesu. Ei, sa ei pea uut pesu ostma jooksma. Samas sageli naistel puudub garderoobis vastav pesu, mis sobiks kleidi lõikega. Ja kes ei tunneks end vähe erilisemalt, kui seljas on uus nahasõbralik pitsiline pesu? Kusjuures, kleiti kohandades kanna sama pesu!
 4. Vahetusriided. Peale peo ametlikku osa soovitaksin mina vahetada riided. Selga panna näiteks vähe kergem hele kleit!
 5. Proovisoeng ja -meik. Taaskord kuluallikas aga mina ei julgeks jätta seda eelarvest välja. Enda kindlustunde saamiseks ning tegijatega läbirääkimiseks on hea lasta teha proovimeik ja -soeng, mille järel saab uuesti üle arutada, kas ja kuidas midagi muuta.
 6. Meik. Meik olgu pigem õrn ja sinulik. Pulmapäev ei ole parim päev katsetada mega glamuurset meiki. Samuti kasuta kvaliteetseid tooteid (või meikarit), mis tagaks selle, et meik sul peo jooksul maha ei voolaks. Aga pista omale kotti ka puuder ja huulepulk, et peo jooksul vajadusel veidi korrigeerida. Ahjaa, veekindel ripsmetušš, ofc!
 7. Juuksed ja soeng. Juukselõikust ära võta ette vähem kui 1 kuu enne tähtsat päeva. Juhul, kui kasutad juustes elus lilli, siis arvesta sellega, et pead neid päeva jooksul u 2 korda vahetama, et värske mulje säiliks.
 8. Uued või vanad kingad. Terve päev uutes kingades käia – never ever! Isegi, kui sa ostsid kleidi või ülikonna juurde uued jalanõud, kanna need hoolega enne sisse. Kujutad sa ette, kui “mõnus” sul on 12 tundi käia hõõruvate jalatsitega?! MPP_0051_170812_DSC0581
 9. Kontsad ja kontsakaitsed. Mina teadsin kohe, et konts jalga ei lähe – oma mugavusest. Seega mõtle hoolega, kas soovid kontsi või ei. Sa pead oskama 200% nendega valatult käia igal pinnasel (muru, kruus, asfalt, liiv). Juhul, kui otsustad kontsade kasuks, siis murul/põllul ja muul vastaval pinnasel soovitan ma kontsakaitseid (midagi sarnast-link).
 10. Kaalulangetus. Ole realistlik kaalulangetuse suhtes, kui hakkad kleidi/ülikonda valima. Paar kilo alla saada on realistlik, samas võin sulle julgelt öelda, et pulmad tekitavad stressi ja võivad sellega kaasa tuua söömise hood. Oleneb muidugi inimesest.
 11. Riided. Kleiti ja ülikonda soovitan ma vaadata samuti allahindluste ajal erinevatest poodidest ja salongidest. Samas ei tasu alahinnata ka eBayd või Aliexpressi. Minu kleit pärines Ebayst, hind vist oli ainult 80 euri… Kleidi kohta on see ainult. Ja kvaliteet oli mega!

 

KÜLALISED

 1. Lastega või ilma. Mõelge läbi, kas soovite oma pulmapäeval külalisi lastega või ilma. Kõik oleneb suuresti laste arvust, nende iseloomust ja teie majanduslikust seisust. Juhul, kui teie pulmas on mitmeid lapsi siis minu järgmine soovitus oleks lapsehoidja. Ehk vahva tegelane, kes lastenurgas või õues aeg-ajalt lastega lõbusaid tegevusi läbi viib. Siis jäävad teie tähtsal päeval kuulmata laused “Mul on igav!” ja “Midagi pole teha!”.
 2. Piira külaliste arvu. Kui see on vajalik! Usu mind, naabrinaise kassi õe omanikke ei pea kutsuma. Kutsu pulma vaid need, kes on teile kallid, sagedamini suhtlete ning keda soovid oma tähtsal päeval oma kõrval näha.
 3. Keda kutsuda ja keda mitte? Sageli jäävad külaliste nimekirjas mitmed inimesed küsimärgiga  – kas kutsuda või mitte? Lisan siia juurde ühe skeemi, mis ehk aitab sind veidi.

053415953fca3c556da6e8418a2f1aec

4. Ainult meeldivad inimesed. Kutsu oma pulma külalisteks vaid need inimesed, keda sa päriselt tahaksid oma pulmas näha.

5. Mõtle külalistele. Jah, see on teie päev, mitte külaliste. Aga samas leian mina, et ka külalistel peab mugav, turvaline ja hea olema. Seega oleks hea, kui sa mõtlesid mõned asjad külalistest lähtuvalt läbi. Näiteks: mida süüakse (allergiad, toidu eelistused), mida juuakse (alkohol ja alkoholivaba jook), ööbimine (kas ja kes vajavad ööbimist, vanemad inimesed paigutada vaiksemasse maja tiiba).

 

KUST SAAB ASJU?

 1. Rendi. Tänapäeval on põhimõtteliselt kõike võimalik rentida – laudlinadest ja postkastidest kuni telkideni välja. Juhul, kui sul pole peale pulmapäeva neid asju kuskil vaja, siis minu soovitus on rentida.
 2. Usaldusisik transaks. Siit ka järgmine punkt – palu kindlal isikul kõik renditud tooted tagastada (ja peokohta tuua) õigeaegselt.
 3. Transport. Eelnevast punktist tekkis ka praegune idee. Juhul, kui kõik su renditavad asjad on näiteks Tallinnast ja peokoht samuti (või selle läheduses) ning kõik teenusepakkujad lisavad teenusele transpordi kulu kohale toomisel siis odavam tuleb rentida ise väike kaubik ning kohale vedada asjad.
 4. Tutvused. Sul on tarvis punutud korve ja heinapakke? Kirjuta tuttavatele, kellel neid võiks olla VÕI postita oma fb seinale ning pakkujad jõuavad sinuni ise. Lisaks soovitan fb sellist gruppi nagu “Art Department” – seal ka kuhjaga põnevaid pakkumisi ja saad ise küsida ning uurida.
 5. Peokoha tagavara. Uuri peokohast, mis vahendeid nende poolt kasutada saab. Tean, et mitmes peokohas on megalt vahendeid – altarikaari, lillepotte, küünlajalgu, linikuid jms.
 6. Kaltsukad. Siia vist ei pea lisaks midagi kirjutama. Kui on aega ja viitsimist, siis kammi läbi erinevad kaltsukad, võid leida palju põnevat.

 

VEIDI ENNE PULMI

 1. Kontrolli üle broneeringud. Kirjuta-helista, suhtle, kõikide erinevate teenusepakkujatega, täpsusta üle kogu informatsioon (kust saab kätte, millal on kohal, mis kell, mis kuupäev, mida on tal endil tarvis, et teenust pakkuda jms). Mina kontrolliks 7-14 päeva enne tähtsat päeva, et olla kindel!
 2. Ole varakult valmis! 2 päeva enne pulmi võiks sul kõik valmis olla. Mine sõbranna ja/või emaga spasse ja puhka!
 3. Vii asjad varakult kohale! Võimalusel vii peokohta alkohol, dekoratsioonid jms päev või kaks enne pulmapäeva kohale.

 

PULMAPÄEVAL

 1. Ära unusta süüa! Pulmapäeval on päris hea tempo pruutpaaril peal, lisaks ärevus, seega ole kindel, et sa ei unusta süüa! Mõnus hommikusöök, vahepeal kerge näks (võid haarata ka autosse kaasa – soovitavalt midagi, mis ei määriks su kleiti ja meiki). Lisaks võiksid kellegi (nt sõbranna) paluda usaldusisikuks omale, kes tuleks ja tuletaks sulle meelde, et sa ikka sööksid ka!
 2. Märka kõiki külalisi. Peo jooksul räägi kõikide külalistega, ära unusta kedagi.

 

PÄRAST PIDU

 1. Parima sõbranna teenus. Palun kindlal inimesel (näiteks parimal sõbrannal) peo lõppedes kokku korjata külaliste raamat, kingitused, ühekordsed fotokaamerad, pildid… Ühesõnaga kõik, mis on (emotsionaalselt) väärtuslik ja võib kaduma minna.
 2. Hommikusöök. Juhul, kui külalised ja pruutpaar jäävad ööbima, siis ärge unustage hommikusööki – mida pakkuda, kes serveerib, kui palju tuleks varuda. Külalised, kes tähistasid pulmapeol jõudsasti alkoholiga, neid rõõmustaks seljanka hommikusöögiks – uskuge mind, läheb ludinal. Samuti on hea eelmise päeva n.ö jääke süüa (ilusti serveerides, pöördu selle teemaga cateringi poole) – salat, näksilaud jne – nii ei lähe ka tellitud toit raisku.
 3. Külaliste tänamine. Mil viisil ja millal tänad kõiki külalisi, et nad osalesid teie tähtsamal peol? Mõned variandid: kaardikene, e-post, veebileht, näost näkku pulmapeo lõpus.
 4. Pulmapäeva pildid. Viisakas ja armas oleks edastada ka külalistele pulmapiltide link. Lihtsam viis on edastada see sama link, mille kaudu edastas fotograaf teile teie tähtsa päeva pildid. Külalised saavad ise alla laadida sobivad või tellida paberil (kas fotograafi või teie kaudu, oleneb milliseid teenuseid ja võimalusi teie valitud fotograaf pakub).

 

Tegijad, keda mina julgen omast kogemusest soovitada:

Peokoht – Endla talu, neil on peamaja (talu) ja valge küün, mille vahel saab peopidamiseks sobiva valida. Lisaks saunamaja.

Toitlustus – Osvald Catering. Ma pead ei anna, aga minu arust oli nii, et kui valid Endla talu, siis toitlustusena pead valima Osvaldi (võin eksida, mälus on selline informatsioon).

Pulmaisa – Mikk Merekivi. Kõikide külaliste lemmik, ei kuulnud ühtegi nehatiivset kommentaari. Juhib vägesid nii nagu tarvis, heast huumorist puudust ei tule. 

Fotograaf (selle postituse pildid on ka tema klõpsutatud) – Mari Pukk. Lisaks fotograafi tööle sätib ka lilli juukses, mängib psühholoogi, annab head nõud… Kõike! Minu üks lemmikumaid fotograafe Eestis.

Videograaf – Kema Film , kiidan! Praegu avastasin, et nad hetkel vist ei tegutse, on oma ettevõtmise pausile pannud. Südamest loodan, et jätkavad, sest nad loovad muinasjutte.

Muusika – Inerts.

Tort – Alice’i Imeline Tordimaa. Minu elu kõige maitsvamad tordid.

Pruutpaari transport – Star Chief Catalina . Lisaks Ameerikalikult unelmale on ka autojuht ajastu truu.

Meik – Edith Eller (Helen Heinroos Hair salongist).

Soeng – Hair by GeiliK.

Pulaküünal – Candelina Design.

 

Lihtsalt, kui sa oled oma pulmi korraldamas ja soovid üht lisakogemust siis võta julgelt ühendust. Ma armastan pulmi ja nende korraldamist. Aitan rõõmuga nõu (ja jõuga) 🙂

 

Avaldanud: Kärt E.

Naine, kes naudib elu sellisena nagu see on, olles nii ema, elukaaslane, treener kui ka õpetaja.

2 kommentaari “111+ nippi pulmade korraldamiseks

  1. Otsustasin, et ma siin blogis sellel teemal väga ei peatu, sest see on minevik ning olen sellest lahti lasknud. Aga kokkuvõtlikult – saime mõlemad aru, et koos siiski ei toimi ning see esimene armastus oli jalust maha jooksnud meid mõlemaid. Eks oli ka väheke teisi põhjuseid, kuid nagu öeldud – minevik. Sellegi poolest saame siiani hästi läbi ja suhtleme aeg-ajalt. Kui sa tunned, et tahaksid ikkagi rohkem teada, siis olen siiani kõigile ausalt vastanud, kes otse on küsinud. 🙂

   Oma eelneva suhte teemal olen veidi peatunud järgnevas postituses:
   https://k2rtu.com/2020/01/27/tanapaeva-noored-ei-voitle-abielu-suhte-nimel-bullshit/

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: