Piilume J toidulauda /// Püreemajandus

Üks kõmukamaid teemasid beebigruppides – püree!

Emad, teadlased, arstid, kes kõik veel, on väga – VÄGA – väga erinevatel seisukohtadel. Millal andma hakata? Mis koguseid? Mitu korda päevas? Mida anda? Mida mitte anda? Ükskõik, mis teema selle osas on ja ükskõik kus, ma lihtsalt viisakalt eemaldun sellest vestlusest. Ma olen mõistnud, et see on teema, millega saab emmedega päris kiirelt ja lihtsalt karvupidi kokku minna.

Mina tean, mis on minu põnnile parim ja muu ei loegi! Seega see, mis sa täna siit loed, see sobib minu beebile aga ei pruugi sobida sinu omale! Iga laps on erinev! Säilita lihtsalt kainet mõistust. 🙂

J sai oma esimese püree ampsu oma 4. kuu sünnipäeval! Seda seetõttu, et tal oli tekkinud suur huvi tahke toidu vastu ( ta elas kättpidi mu toidus igakord, kui ma sõin) ja piima vastu näitas aina vähem huvi välja. Arst kiitis samuti mu otsuse heaks.

Esimeseks toiduks pakkusin talle BabyCool toodangust porgandipüreed. Tean, et paljud nüüd tagajalgadel ja hoiavad kahe käega peast kinni – väga ei soovitata porgandit esimeseks toiduks, tekitab löövet, mõjub seedimisele kehvasti jne. Meie lapsele sobis see aga ideaalselt. Kõhu tegi korda, löövet polnud ning tahkema toidu vastu huvi kasvas igapäevaselt.

Järgmisena tuli lillkapsas, mis aga J ei sobinud. Tekkis lööve. Proovime seda kunagi hiljem uuesti. Seejärel suvikõrvits, mille valmistasin juba ise. Vahepeal käisime 4,5 kuu kontrollis arsti juures ja arst soovitas liha menüüsse lisada. Nii tuligi ka veis toidulauda – loomulikult püreestatul kujul.

Esimene kord ajas J liha suust välja ja tegi sellist nägu nagu ma oleksin talle mürki pakkunud. Järgmisel päeval segasin porgandiga ja paari päeva pärast suvikõrvitsaga ning sööb nagu miška, ei tee teist nägugi. Tänaseks sobib liha ka segamata kujul.

Järgmisena ostsin Hipp purgis oleva ökoloogilise kõrvitsa ja see meeldis J samuti. Ma üldiselt ei taha neid purgis valmis toite anda – väidavad küll, et suhkrut ja muud head ning paremat pole lisatud, aga olen kuulnud, et peale nende söömist ei taha lapsed väga ise tehtud püreed süüa. Aga mina pole poes kõrvitsat veel kohanud ja BabyCool kõrvitsa püree pole lettidelt samuti silma hakanud, seega pidin sel korral leppima Hipp toodanguga.

Tänaseks on J toidulaual olnud: porgand, lillkapsas, suvikõrvits, veise liha, kartul, brokoli, õun, õuna ja mustika segu, köögivilja ja kana roog, kõrvits, ploom, apelsini ja mango… Miskit oli veel aga hetkel ei meenu.

Esimesed püreed ostsin ma BabyCool toodanguna – neil nii hea ja mugav lähenemine. Paras ports proovimiseks sügavkülmutatud kuubikuna. Mina pean selle vesivannis sulatama ja saabki nosima hakata. Porgandi pakk on tänaseks otsas. Lillkapsas ootab tulevikku, kui uuesti katsetame. BabyCool toodanguna olen külmikusse valmis ostnud ka pirnipüree ja õuna-mustika püreed. 

Suvikõrvitsa ja veise püree tegin kohe algusest peale ise. Nüüdseks teen ma kõik püreed ise, sest a) palju odavam, b) mugavam, c) saab rohkem korraga! Juhul, kui läheme maale või küla peale, siis võtan kaasa poe püree – lihtsalt mugavuse pärast.

Lisaks püreedele on meie põnni menüüsse lisandunud ka head ööd pudru, seda samuti lastearsti soovitusel. Muidu Aptamili piimasegu peal.

Valmistan püreed jääkuubiku (või eksta püree kuubikute) vormidesse – olenevalt, kui suuri kuubikuid soovin. Seejärel sügavkülma ja hiljem kotikestesse. Enne söömist on mugav neid kokku miksida. Näiteks on J üks lemmikumaid – kõrvits + suvikõrvits + porgant + kartul. See jääb selline vedelam, meenutab suppi. Pisike lausa mõmiseb selle söömise saatel.

Kokkuvõttes J maitsevad kõik toidud lisaks piimale ja ta ootab iga püree ampsu suure ootusega. Lisaks maitse emotsioonile on see ka J seedimise paremaks muutnud. Kõht käib läbi regulaarsemalt ning pole enam nii lahti, kui varem. Rõõm on oma lapsele pakkuda tema jaoks parimat!

Soovitus tulevastele ja praegustele emmedele, kes ei julge veel lisatoiduga alustada (kuigi laps sellest huvituks), sest teised kritiseerivad – sina ise tead, mis on sinu lapse jaoks parim!

PS! Järgmises J toidulaua postituses räägin teile näputoidust, sest oleme sellega tutvust tegemas.


Lisaks soetasin ma omale mingi aeg raamatu “Esimesed ampsud”, kus on rohkem kui 90 erinevat püreed, putru, suppi ja näputoitu, mida erinevates vanustes oma beebile pakkuda. Kui kuskilt kätte satub see raamat, siis soovitan. Päris mitu põnevat retsepti on seal. 

Avaldanud: Kärt E.

Naine, kes naudib elu sellisena nagu see on, olles nii ema, elukaaslane, treener kui ka õpetaja.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: