Ma olen õnnelik mitte-super-ema!

Ma poleks arvanud, et see on postitus, millega tulen esimesena lagedale peale pikemat blogi pausi, aga siin ma olen! Õnnelik ja mitte nii super ema. Tänane postitus võib olla üsna segane, sest astun suurte hüppeliste sammudega ühe teema juurest teise juurde. Ilmselt oleks lihtsam aru saada, millest ma jahun, kui loed all pool viidatud postituse esmalt läbi. Igataheeees….

“Kas neid emmesid, kes jagavad instagramis erinevaid tegevusi väikelastele, on palju?” oli küsimus, millega tuli täna emme minu juurde. Ega ma selle peale sedasi kohe ei oskagi midagi öelda, kui et mõningad on jah. Oleneb kelle peale oled sattunud. Mu empsi küsimus tekkis ühe Pere ja Kodu artikli (“Emadus ja ebakindlus: süüdistasin ennast, et miks mina nii hea lapsevanem pole, miks ma ei taha midagi sellist teha, mida teised naudivad”) peale. Lugesin ja mul tekkis (ainult natukene) halb tunne. Jaanika räägiks justkui minust?! No kes mind vähegi teab ja tunneb, siis ofc ma kirjutasin Jaanikale instagrami ja küsisin, kas see olen mina. Jep, see on minu kohta! 😀

Ma tean, et ta ei mõelnud ega tahtnud sellega midagi halba, aga minu jaoks jättis postitus (ok, pool postitust) natukene kehva maigu. Muidugi imetore on see, et ta on endaga teinud rahu ja jõudnud nii värskendavate ning oluliste seisukohtadeni emaks (lapsevanemaks) olemise teemal. Aga ma siiski tahaks veidi rääkida sel teemal veel… Oma seisukohast (ja ei see ei ole rünnak, negatiivne arvamus Jaanikast jms, vaid üldine kirjeldus sellest, kuidas ma asju mõistan).


“Minus lihtsalt ei ole seda geeni, et plätserdame pool päeva värvidega või õpime tundma tsitrulisi…. pikalt süüdistasin ennast, et miks mina nii hea lapsevanem ei ole.” – oli ilmselt see lõik, mis pani mind pead kratsima ja veidi ahastust tundma.

Esiteks, sotsiaalmeedia jätab meist ikka vähe teise olemuse, kui seda tegelikult oleme. Me ei tee J-ga erinevaid vahvaid tegevusi iga päev, heal juhul 1-2 korda nädalas. Viimasel ajal pigem harva. Instagramist võib jääda lihtsalt tunne, et teeme neid sagedamini, sest sageli satun pilte jagama samal nädalal (aga tegelikult on nt kahe eelmise nädala tegevused).

Teiseks, mitmed “erilised tegevused” on meie peres “tavapärased tegevused“, sest mu laps huvitub neist ja oskab ka iseseisvalt nendega tegeleda. Näiteks PlayDoh voolimismass, tsellofaan paberi abil maailma vaatlemine jms. Samal ajal ei huvitu J eriti pehmetest mänguasjadest.

Kolmandaks, inimesed (nii suured kui väiksed) on nii erinevad, ja miks me üldse võrdleme end teistega?! Nii vale! Ok, ok. Analüüsisin nüüd hetkeks ennast. Olen ennast naisena võrrelnud teiste naistega palju (teen seda siiani, rumal ma tean). Olen võrrelnud oma last teiste lastega palju (aga enam mitte, sest mu poisu areneb täpselt sellises tempos nagu talle on vajalik). Aga mis mulle ei meenunud on enda võrdlemine emana teiste emadega. Hmm, miks ma seda pole varem teinud??? (ma nüüd natsa mõtlen üksi).

Neljandaks, kui veel rääkida nendest tegevustest, siis kohe kindlasti ei toimu need pool päeva, vaid keskmiselt 10-15 minutit J päevast.

Kiire arvutus. J ärkab keskmiselt kell 8. Lõunauinak kestab 2 tundi. Magama läheb 21. Seega on aktiivset aega 11 tundi, mille sisse kuulub söömised, õues käimised, mähkme vahetused, kreemitamised, riietamised, iseseisev mängimine, koos mängimine, raamatute vaatamine, Bosse kiusamine, vanaemaga koos olemised, issiga koos mängimine…. Ja võib-olla heal (ja “erilisel”) päeval ka 15 minutit sensoorset mängu.

Viiendaks, tsitruste osas – tutvustasin J-le nende erinevaid maitseid (sidrun, apelsin, laim), mitte ei õppinud neid suuresti tundma. Lihtsalt infoks, et apelsin ja sidrun olid maitsvamad. Ja J tegi ise katse – üritas sidrunit vee alla vajutada (seal oli kauss), aga see ei jäänud sinna püsima vaid tuli vee pinnale. Kas sina teadsid, et tsitrused jäävad vee pinnale?

Enivei. Mida ma öelda tahan on see, et me igaüks saame teiste juttudest, liigutustest, tegevustest… täpselt nii aru, nagu me enda jaoks neid tõlgendame. Nii on ja sinna pole midagi parata. Lihtsalt elu üks osa.


Lugesin ja mulle jäi muudkui tunne, et suurepärane ema on see, kes lapsega mängib manna, kaera ja näpuvärvidega. No kuulge, ma päris super ema siis ju (haha, koht irooniaks). Ok, kaeraga me pole mänginud. Aga äkki peaks?! Ahhh, valetan, Mumm Perekeskuse mänguhommikul me mängisime. Aga siiski, ma julgen väita, et need tegevused ei tee meist super emasid.

Kes on minu jaoks super ema? Õnnelik ema/naine = super ema. Ma alustasin nende tegevuste tegemist üksnes seetõttu, et ise siin kodus 4 seina vahel ellu jääda. Enne J sündi olin ma pigem tegus – 1.klassi õpilased, kes olid minu jaoks kui mu oma lapsed, tegin ilmselt rohkem (ja palju hilistundidel) kui mu tööaeg oli ammu läbi; andsin trenne; käisin ülikoolis… Ütleme nii, et hea, et leidsin aega, et härraga deitima hakata (parim otsus!). Ja nüüd see vähene tegevus koos lapsega on miski, mis paneb minu südame mõnusalt tuksuma. Ja mul on rõõm teisi emmesid inspireerida, sest neid on ikka megalt, kes on saanud mõne hea tegevuse soovituse minult. Olete musid!

Aga jah, kodus ma meisterdan J-ga koos, sest see annab mulle vahelduseks teise hingamise. Lapse areng ja rõõmus meel on selle juures ainult lisaväärtus. Samas tean ma mitmeid lapsi, kellele ei lähe sellised tegevused üldse peale, sest nad ei salli erinevaid materjale, räpaseid tegevusi jne. Ilmselt, kui J oleks samasugune, siis oleks ma enda meelerahu tekitamiseks mõne muu tegevuse leidnud. Näiteks lugemise, trenni tegemise, kudumise…

Mmm, mis mulle veel sellest artiklis “kõrvu” jäi?! Mõte, et kuskil on raudselt mõni emme, kes arvab alati, et tema lapsed on elu õied ja ta võiks nendega 24/7 koos olla. Okei, võib-olla on kuskil selline ema. Ma muidugi ühtki kohanud pole. Aga see ei tee temast super ema. Nagu ei tee need “erilised tegevused”.

Minu suurimad unistused on hetkel näiteks igapäevaselt peale ärkamist, et käes võiks olla lõunauinaku aeg, sest ma olen nii friiking väsinud 24/7. Lisaks unistan ma hetkel veiniõhtust sõbrannadega, (kasvõi üksi) minna spasse, trenni teha, reisida (omg, koliks pooleks aastaks Kreetale?), kaua magada (ilma, et ma peaks mõtlema, et ok, kellegi mähe vajab vahetust ja kõht toitmist), hirmsasti tahaks tööle minna… Selle tööle minemisega on mul algusest peale olnud see, et 2021. septembrist ma naasen tööle! Muidugi minu kolleegid olid sellest kaheti arvamustel, aga nagu ikka I don’t care! Miks? Sest, minus tekitab uue energia tööl käimine ja see on oluline selleks, et saaksin olla hea ema ja naine. Kusjuures see koroona trall võiks küll läbi saada, sest ma tahaks hirmsasti sõbrannadega pudel (vb rohkem) veini juua ja klubis tantsida (well, aasta super ema, I know). Isegi hommikune pohmelus tundub hetkel päris atraktiivne (viimati jõin…. eeee… 2019 märts oma sünnal = kohe-kohe 2 aastat tagasi).


Kui üldiselt tekitas Jaanika postitus minus palju küsimärke ja võib-olla ajas ka veidi harja punaseks (ups), siis mulle meeldivad ka mitmed tähelepanekud sellest samast postitusest (võib-olla oli sõnastus veidi teine, aga mõte jääb samaks).

  • Sa pead olema ema, kes armastab oma lapsi, mitte ema, kes oma mugavustsoonist väljas tegevusi lapsega teeb.
  • Teeme tegevusi, mis teevad nii mulle kui ka lapsele rõõmu (antud juhul mänguasjade loopimine ja kommipaberite puhumise võistlus).
  • Me kõik oleme täiuslikud koos oma vigadega.
  • Kui sa oma lapsi armastad ja oled nende jaoks olemas, siis see teeb sinust hea lapsevanema.

Ja sellega ma ka lõpetan. See postitus ei olnud rünnak vms. Ma tõesti soovitan lugeda Jaanika postitust, sest ta on jõudnud nii oluliste arusaamadeni, milleni võiks jõuda iga lapsevanem. Samas tahaks visata patsu kõikidele emadele-isadele, sest me oleme nii ebaproffesionaalselt haledalt ägedad vanemad oma lastele, keda armastame ka siis, kui nad meid hulluks ajavad! Musid!


Postitust ilmestavad fotod on klõpsutanud PhotoByRelika Paasiku Koertemõisas.

Avaldanud: Kärt E.

Naine, kes naudib elu sellisena nagu see on, olles nii ema, elukaaslane, treener kui ka õpetaja.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: