Teise lapse ootuses – mida beebil tegelikult vaja läheb

Nii värsked kui ka kogemustega emmed teavad, et internet kubiseb “beebile vajalikud asjad” nimekirjadest. Palju kattub, kuid on ka täiesti erinevaid lähenemisi. Olles ühe lapse ema (ja oodates teist) pean tõdema, et kõik need “õiged” nimekirjad olenevad vaid lapsest, perest, eelarvest ning jätkusuutlikust maailmast. Poed on riideid ja abivahendeid täis, kuid oleme ausad, tihti ei lähe neist paljusid üldse vaja ja mina isiklikult ei näe mõtet neid kõiki kohe algul kokku varuma hakata. Samas olen ma ka suhtumisega, et ma ei soovi oma vastsündinuga kaubanduskeskustes trallida, seega mingisugune tagavara võiks olemas olla.

Oodates oma teist poega saan hingata kergendusest – palju asju on esimesest lapsest alles ning tulevikus pean nipet-näpet ostma juurde (pean silmas riideid ja jalatseid), mis J-st enam järgi ei ole või suuruste poolest ei klapi. Nii ma üks päev istusingi nõutult ja mõtlesin, mis mul juba beebiJ saabumiseks olemas on ja mida pean kindlasti juurde soetama.

J ootusajal avastasin enda jaoks Anneli Looritsa blogipostituse “Beebile vajalikud asjad – beebiasjad esimesel eluaastal (nimekiri)”. Sel korralgi meenus mulle see sama postitus ja nimekiri. Minu silmis üks asjalikumaid nimekirju, mis mulle interneti avarustes silma on hakanud. On palju, millega ma nõustun ja mõningaid asju, mida mina isiklikult ei pea vajalikuks. Samuti ei pea ma oluliseks varuda hiljem vajaminevaid asju ette (näiteks hambahari jms).

Mõtlesin pikalt, mis kujul ma tänast postitust kirja panen. Leidsin, et Anneli nimekirja ei ole mõtet siia ümber trükkima ega kopeerima hakata. Vajuta üleval oleval postituse pealkirjal ja jõuad tema nimekirja ja kommentaarideni. Küll aga võtsin ma ka uue beebiga selle sama nimekirja omale aluseks ning oma postituses kirjutangi sellest, millel ma ei näe vajadust ning millise suhtumisega ma olen antud asjade osas.

Õnneks on J ajast palju asju alles (v.a 50-62 suuruses riided) ja palju uut ostma ei pea. Kui aga midagi vaja läheb, siis esimese kohana on tavaliselt selleks järelturg ja seejärel alles suuremad kauplused ja firmad. Oleme lihtsalt taaskasutuse usku.


Aga lähemegi nüüd nimekirja juurde:

RIIDED VASTSÜNDINULE

J sündis pikkusega 49 cm – pigem lühikene – ja 50 suuruses riided olid parajad ning mitme firma omad lausa suured. Tean väidet, et iga järgnev laps on suurem, kuid suures ideaalis olen soetanud siiski esialgu riided suuruses 50-56, lisaks on mõned 62 suuruses riideesemed juba olemas.

Samuti eelistan ma osta veidi rohkem, kui vähem riideid, sest pesupesemisega ei ole meie majas alati päris hästi – see tähendab, et pesen, kui aega ja viitsimist leian (see kõlas nüüd nagu ma peseks pesu vaid kord kahe nädala jooksul aga ei, kord nädalas kindlasti). Pole kindel, kui energiline ma selle tegevuse jaoks esialgu kahe lapse kõrvalt olen. Samas on ostetud riiete arv kõvasti väiksem, kui J ajal – olen juba vähe kogenum lapsevanem.

Meie peres ei leia erilist kasutust järgnevad asjad:

 • Lühikese varrukaga bodyd ja pluusid – tulekul on sügise beebi.
 • Sipupüksid ja varbad kinni püksid – kasvuvaru on olematu.
 • Toakombed – never pole kasutanud ja ei leia põhjust soetada, kui meil on püksid ja bodyd ning pluusid olemas.
 • Pehmed papud – oleme lihtsalt rohkem soki usku.
 • Titesall/ilalapp (kolmnurkne kaelarätt) – enne hammaste tulekut ei näe põhjust soetada (J ajal kasutasime neid kevadeti sallina õues, hehe).

Meie pere kasutab kindlasti (lisaks nimekirjas olevale) ka:

 • Tuukrimütsi õues – suuremate laste puhul taevane kingitus (kael ilusti soojas), miks mitte ka beebiga kasutada?!
 • Meriinovillast soojapesu/body – hoiab pisikese keha täpselt õigel temperatuuril (palavaga jahutab, külmaga soojendab)
 • Kampsunid/pusad – juba siis, kui J oli beebi, leidsid need kasutust. Esialgu piisab mõlemast muidugi 1.

Meeldetuletus iseenda jaoks:

Osta tuukrimüts ja soepesu/body.

HÜGIEENITARBED / NAHAHOOLDUS

Hügieenitarvetest ja nahahooldusvahenditest ma ei hakka ka kindlasti igasugust kraami kokku ostma, sest 1) palju asju on J-ga siiani kasutusel, seega kodus olemas 2) mitmed asjad nimekirjast on sellised, mida ei ole vaja olnud või mille kasutamise aeg on minu silmis hiljem.

Meie peres ei leia erilist kasutust järgnevad asjad:

 • Saialilletinktuur – tean, et seda soovitatakse naba puhastamisel, kuid juba haiglas öeldi meile, et piisab NaCl lahusest (ja piisaski!). Saialilletinktuuri kasutasin ma J ajal vaid 1 korra, kui nabanööri könt oli kohe-kohe ära tulemas.
 • Küünekäärid – meie pere eelistab tange.
 • Beebikreem – selle asemel soovitan osta Bepanthen kreem/salv, sest see aitab iga saja asja korral. Näiteks oli J jala nahk haiglas peale sünnitust nii kuiv, et lausa lõhenes. Piisas 2 kreemitamisest ja juba oli korras. Kasutusel meil siiani.
 • Beebiõli – ei ole vaja olnud beebina (alles aastasena hakkasime vannis õli kasutama, sest talvel muutus nahk kuivaks).
 • Näpuhambahari, hambahari ja hambapasta – enne esimese hamba lõikumist ei ole nendega mitte puhvigi teha.

Meeldetuletus iseenda jaoks:

Osta naatriumkloriidi 0.9% lahuse ampullid, lapikesed silmapuhastuseks, vatitikud (pikema “varrega” ja tavalised) ja uus Bepanthen kreem.

MÄHKMEVAHETUS

Mähkmevahetusel on ka perekonniti väga erinevad “eeskirjad”. Meil on eraldi mähkimise nurk, kus on mähkmed, mähkimisalus, aluslinad (+ hügieenitarbed). Mulle meeldib, et on kindel süsteem ja koht. Samas on perekondi, kus vahetatakse nii voodinurgal, diivanil kui ka mujal, mähkmeid, sest nii on nende jaoks mugav ning mähkimisalusest ei tunta puudust. Mina isiklikust kogemusest ütlen vaid seda, et mähkimise kõrgus peaks olema nii, et saad sirge seljaga seda teha, sest lõpuks hakkab lihtsalt seljale “konksus” olemine.

Mähkmeid kulub esialgu PALJU! Ma soovitan ette osta pigem vähem, kui rohkem. Hästi loogiline eksole. Aga sa never ever ei tea, kas su põnni pepu on mõne firma mähkmete vastu pirtsakas või ei. Mina olen enese jaoks nüüd avastanud FB Marketplace’s või Yagas müüdavad poolikud pakid. Nii ootabki beebiJ-d kodus 2 poolikut pakki erinevaid mähkmeid. Kusjuures J vihkas riidest mähkmeid, kuid beebiJ jaoks olen saanud teatud koguse riideid mähkmeid, sest ma väga tahaks proovida nende kasutamist. Sellest ehk tulevikus pikemalt.

Meie peres ei leia erilist kasutust järgnevad asjad:

 • Beebivoodi külge kinnitatav tarvikute organiseerija – jah, J ajal oli mul see olemas ja siiani kuskil kapis, aga erilist kasutust see ei leidnud.
 • Mähkmekonteiner – pole kunagi olnud ja ei oska igatseda ka. Suudame iga päev ilusti prügi välja viia ilma, et midagi jõhkralt haisema hakkaks toas.

Meeldetuletus iseenda jaoks:

Kui leiad eriti hea sooduspakkumisena kuskil niiskeid salvrätikuid, siis osta! Samuti hoia silma peal riidest mähkmetel järelturul ja soeta kasutatud riidest mähkmete jaoks eraldi korv.

VANNITAMINE/UJUMINE

J ajal oli meil esialgu kasutusel pisem vann ja hiljem suurem. Enam ei näe ma otstarvet eraldi vanni soetada, seega saime hoopis vanniistme vanni.

Meie peres ei leia erilist kasutust järgnevad asjad:

 • Vannijalad – J ajal ei kasutanud ja ei näe ka praegu vajadust. Vanni panime tabureti peale ja saime ilusti hakkama.
 • Ujumispüksid/ujumismähe – seda läheb reaalselt alles siis vaja, kui hakkad lapsega ujumas või ujutamas käima. Esimese puhul ei juhtu seda esialgu kohe kindlasti mitte (kloor jne).

Meeldetuletus iseenda jaoks:

J ajast on alles vannirätikud, kuid need ei ole enam pehmed ja uueväärsed, osta beebiJ-le mõned kapuutsiga saunalinad. Lisaks beebi nuustik ja pesuvahendid.

MAGAMINE

BeebiJ saab ilmselt J vana võrevoodi. Lisaks soetasin beebile uue teki ja padja (viimast küll kohe ei kasuta) ning sinna juurde voodipesu. Linad on madratsi jaoks olemas J ajast. Samuti ka erinevad õhemad tekikesed.

Meie peres ei leia erilist kasutust järgnevad asjad:

 • Beebi magamistugi – never pole soetanud ja ei osta nüüd ka. Vajadusel saab rätiku või mõne tekikese rulli keerata.
 • Voodipehmendus – esialgu pole vajalik.
 • Voodikarusell – esialgu pole vajalik.

Meie pere kasutab kindlasti (lisaks nimekirjas olevale) ka:

 • Zazu kõlar – teeb erinevaid uinutavaid helisid (vaala muusika, white noise, unelaul jms)

TRANSPORT

Halleluuja! Olen südamest tänulik, et mul on alles nii vanker-käru (selle vihmakile) ja kergkäru, soojakott kui ka kandelina(-kott). Viimast me küll ei kasutanud (v.a 2 korda), sest J-le ei meeldinud seal olla. Ehk beebiJ-le meeldib. Ostsime uue turvahälli ja isofix aluse.

Meie peres ei leia erilist kasutust järgnevad asjad:

 • Vankrile mõeldud putukavõrk – J oli detsembribeebi ja nüüd tuleb oktoobribeebi, putukad tuduvad. Suveks on juba kergkäru (mille võrk ja vihmakile on olemas).
 • Lambanahk vankrisse – see on mega hea asi, ma tean! Aga meil on kootud alus vankrisse.
 • Turvahälli soojakott – kasutasin reaalselt 1 korra, kui tulime haiglast koju. Eelistasin tekke jms vajadusel.

Meeldetuletus iseenda joaks:

Vaata, kas olemasolevad turvahälli adapterid (J ajal ei kasutanud kordagi, sest meil olid turvahälli jaoks eraldi rattad, mida kasutasime poes käies) sobivad vankri raamile ja uuele turvahällile. Lisaks uuri, kust saab hea ja odava universaalse seisulaua (+ istme)

IMETAMINE

Imetamine oli J ajal selline veidi õrnem teema. Nimelt oli meil haiglas söömisega probleeme ja J hakkaks juba haiglas oleku ajal RPA juurde saama. Kokku imetasin teda 3 nädalat. Küll aga olen ma tänulik, et ma pole rinnapumpa veel maailmale ära jaganud (üks kallim ost jälle vähem) ja üldse J ajal kasutasin ma manuaalset pumpa vaid haiglas, koju jõudes järgmisel päeval rentisin elektrilise (omg, kui palju mugavamaks see elu tegi).

Meie peres ei leia erilist kasutust järgnevad asjad:

 • Nibukaitse – vajadusel ostan selle jooksvalt.
 • Piimakogujad – samuti saab vajadusel osta jooksvalt.
 • Imetamise aluslina/rätik – igasuguseid tekikesi leidub nii või naa kodus.

Meeldetuletus iseenda jaoks:

Osta nibukreemi, MultiMAM kompressi, imetamise teed ja rinnapatju (võiksid proovida sel korral näiteks taaskasutatavaid riidest).

APTEEK

Samuti saan siinjuures öelda endale ühe suure AITÄH’i, et suve algul tegin suure apteegikarbi uuenduskuuri. Kuna apteegikraamiga on nagu temaga on, siis on raske soovitusi anda. Midagi võiks olemas olla, samas ülemäära palju pole mõtet osta, sest 1) säilivusajad pole lõputult pikad, 2) alati saab vajadusel apteegist osta, 3) hädavajalik võiks siiski olemas olla.

Meeldetuletus iseenda jaoks:

Osta D-vitamiini! Tulevikule mõeldes võiksid investeerida ka inhalaatorisse.

SÖÖMINE

Enamik asju Anneli söömise alapeatüki nimekirjas olid vajalikud, kuid alles siis, kui laps hakkab lisatoitu saama ( u 6. elukuust). Esialgu soovitan soetada koju vähemalt 1 lutipudeli. Isegi, kui sul on rinnalaps. Igaks sajaks juhuks on hea, kui kodus on olemas. Näiteks saad ise välja pumbata kui kuskile minema pead ja lapse isa saab pudelist toita. Või kui sinuga midagi juhtub ja pead nt haiglasse minema (loodame, et seda never ei juhtu)… Mida või kuidas siis su laps sööb?! Seepärast varuksin mina 1 lutipudeli koju.

Meeldetuletus iseenda jaoks:

Osta lutipudeli puhastamise hari.

EMMELE VAJALIKUD TARBED

Rasedajopet mul J ajal eraldi ei olnud, ostsin lihtsalt suurema numbriga mantli talveks – palju odavam! Sel korral pean sügisjope ostma. Lapsekandmisjopet ette ei ostaks, sest 1) sa ei tea vajaminevat suurust peale sünnitust ja 2) Kärt, oled sa kindel, et beebiJ meeldib kandmislinas olla?! Asi, mida soovitavad väga paljud – hõbesprei (Silver sprey). Ostsin ka J ajal, kuid unustasin vms ja kasutamata ta jäigi. Nüüd on mul see alles ja mõtlesin, et sel korral võiks siis ära proovida – haavade paranemine pidi palju kiiremini toimuma.

Meie peres ei leia erilist kasutust järgnevad asjad:

 • Imetamisriided – J ajal leidsid kasutust vaid maikasid, ülejäänud lihtsalt seisid või ei soetanudki. Hästi sobivad tavalised riided, millel on lukk/nööbid/trukid või on lihtsalt avarad. Odavam ka!
 • Beebiootuse päevik – selle asemel kandsin raseduse teemalisi mõtteid ka beebiraamatusse “Väike raamat minust”, mida ma tõesti kiidan, sest saab täita kuni 7. eluaastani ja väga ruumikas, et täita täpselt nii loovalt, kui ise soovid. BeebiJ sai samasuguse raamatu, ei hakanud isegi teiste peale mõtlema. J sai oma raamatule ka kotikese ümber vildist ja oma nimega. Sama plaanin tellida ka beebiJ-le, kui ta on ära sündinud (enne ei julge, ennegi juhtunud, et pidi poiss olema aga tuli tüdruk, või vastupidi).

Ma kasutan kindlasti:

 • Suured hügieenisidemed ja mugavad ühekordsed puuvillased aluspüksid – kasutust leidsid veel ka kodus (ning ausalt öelda mugavam, kui tavaline aluspesu esialgu)
 • Imetamisrinnahoidjad – need on super mugavad esialgu ka siis, kui ei imeta.

Meeldetuletus iseenda jaoks:

Osta erineva suuruse ja paksusega sidemeid ning ühekordseid puuvillaseid aluspükse. Osta omale ka sügiseks mõni õhem parka vms.

MUU

Erinevaid tekikesi ei ole kunagi liiga palju! Meie näitel – üks kodus magamiseks, teine maale, kolmas kärus, neljas autos, viies vanaema juures… Ühesõnaga kulub ja juba tüütu on alati kaasa pakkida! Tegelustekki ei lähe koheselt taaskord vaja, kuid olen soetanud sellised õhema madratsi stiilis aluse, kuhu beebit pikali panna, et ta saaks maailma uudistada põrandal olles.

J ajal oli kaalumine haiglas ja kodus esialgu meie A ja O enne ja peale igat toidukorda. Mina omast kogemusest ei soovita seda osta, sest seda ei pruugi vaja minna. Selle asemel tasub see vajadusel laenutada!

Lutte ei soovita samuti palju ette varuda. Hetkel olen ostnud 1 ja rohkem ei plaani ka. Mina ise beebina ei võtnud lutti suu sissegi. J kasutas ning lõpetas selle kasutamise iseseisvalt. Mis ma öelda tahan on see, et su laps ei pruugi lutti armastada ja ei ole mõtet enne neid kokku varuma hakata.

Meie peres ei leia erilist kasutust järgnevad asjad:

 • Lutikett – 1) lutte, mis J-le sobisid ei olnud võimalik lutiketi külge kinnitada, 2) hiljem ei leidnud see kasutust.
 • Lamamistool/kiik – puhtalt J kogemuse põhjal jälle. Talle ei meeldinud seal olla.
 • Turvaväravad ja piirded – neid kasutatakse siis kui laps on juba aktiivsem liikuja, kuid meie kodus ei ole neid vaja.

Meie pere kasutab kindlasti ka:

 • Marlilapid – vist nimetatakse sedasi. Ühesõnaga J ajal leidsid megalt kasutust kangast lapid/linad, millega sai piima pühkida, krooksutamise ajal õlale panna jne. Vähem plekke!
 • Beebimonitor – meil on oma aed, seega on hea beebi õue magama jätta, aga samal ajal on hea omi tegevusi teha, seega monitor super hea! Ise ei pea vajalikuks, et monitoril oleks kaamera ja termomeeter.
 • Sapiseep – halleluuuja, mida vahendit! Lisaks üks mom hack teile – kui plekk ei tulnud pesus välja, siis pese riided ära, jäta õue kuivama ja ära korja kohe kuivades ära vaid jäta ööseks õue. Hommikune kaste teeb i-m-e-s-i-d (suured tänud mu ämmale selle nipi eest).

Meeldetuletus iseenda jaoks:

Osta uus sapiseep!


Ja sellega olemegi jõudnud nimekirja lõppu. Vist võib kergendusest hingata, et meil on paljud asjad J-st alles ning oleme ka tuttavatelt mitmeid vajaminevaid asju saanud. 🙂

!!! Postituse pildid on interneti vabavarast võetud ja illustreerivad.

Avaldanud: Kärt E.

Naine, kes naudib elu sellisena nagu see on, olles nii ema, elukaaslane, treener kui ka õpetaja.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: