Miks meie pere käib 4+ korda aastas fotograafi juures?

Jäin ühel laupäeval mõtlema, et meie pere käib vist fotograafi juures aastas keskmisest rohkem. Vist just seetõttu, et ega ma ju pead ei julge anda, aga mulje on jäänud selline. Kes mind vähekegi teab, siis kui Kärdil on uudishimu, siis see tuleb rahuldada! Eksole. Seega kiire küsitlus Instagramis ja selgus, et ligi pooled vastanutest ei käigi fotograafi juures ja meie perele sarnaselt enam kui 4 korda aastas käivad vaid 1%.:

Miks on minu jaoks oluline käia fotograafi juures (ja seda veel nii sageli)?

Eks kõige lihtsam olekski vastata, et kellele ei meeldiks endast, oma lastest ja perest kaunid pildid, mis ei ole udukogud või selfied. Mulle igatahes meeldivad ja väga! Lisaks meeldib mulle talletada mälestusi, mistõttu olen/oleme sattunud mõnel kindlal põhjusel kaamera ette – beebiootus, lapse sünd, jõulud, sünnipäevad (= perefotosessioonid, mis on kingitud sünnipäevadeks) jms.

Sel suvel käisime J-ga koos pargis minifotosessioonil, kus fotograaf pildistas J-d sensoorsete mänguasjadega mängides. Tunnistan, et need pildid on mõeldud mul rohkem sotsiaalmeedias kasutamiseks. Ise olen 2 korda elus käinud buduaari pilte tegemas – esimene kord peale lahutust, kui tundsin end lõpuks jälle enesekindla naisena ja endana (kingitus iseendale) ja teine kord 25. sünnipäevaks, et saaksin 10 aasta pärast öelda aitäh iseendale.

Seega fotograafi poolt pildistatud pildid on minu jaoks olulised, sest see on üks mälestuste talletamise võimalusi. Lisaks on minu jaoks oluline digifailid ilmutada paberfotodena (üksnes J-l on 4 fotoalbumit juba tänaseks, uuups). Miks me nii sageli käime pildistamas… See on olnud viimase 2 aasta jooksul puhtalt seetõttu, et sündmusi on l-i-h-t-s-a-l-t nii palju, mida n-ö tähistada ja jäädvustada. Ja mulle meeldib! Hehe.

Kui peatuda hetkeks meie viimasel fotosessioonil, siis see oli hoopis midagi muud, kui olen/oleme harjunud perega jäädvustama (oma olemuselt). Esiteks oli meid rohkem, kui tavaliselt; teiseks toimus see loomaaias ja kolmandaks oli fotosessiooni story hoopis midagi muud, kui meie ise oma väikese perega harjunud oleme.

Härra emal on 3 täiskasvanud poega, kellel kõikidel on omad elukaaslased (ja meil ka lapsed). Viimane perepilt, kus kõik lapsed peal on tehtud u 15 aastat tagasi loomaaias. Ühendamaks mitu asja: härra ema sünnipäev; loomaaia külastus sünnipäevalapse palvel; uus perepilt; kvaliteetaeg perega koos… Tulidki kõik härra vennad ideega kaasa minna üheskoos loomaaeda, nautida ühist aega ning juurde tellida ka fotograaf, kes taaslavastab vana pildi, teeb igast perest eraldi pildid ning ka sünnipäevalapsest ilupildid. Selline väike suprise kingituse osa! Sünnipäevalaps jäi igatahes rahule ja silm säras. Muu vast polegi oluline?!

Miks me pole jäänud ühele fotograafile kindlaks?

Kui me nii sageli käime fotosessioonil, siis miks me pole jäänud ühele ja kindlale fotograafile kindlaks? Sama hästi võiksin küsida, miks sa alati sama kleiti ei kanna?! Ehk vaheldust tahaks! Kord tahaks värvikirevat ja teisel päeval traditsioonilist väikest musta kleiti… Eks fotodega ole sama lugu – kord sellist sätitud ja poseeritud olemusega pilte, teisel hetkel hästi loomulikke tegutsemise käigus valminud pilte.


Mis on minu jaoks oluline fotograafi valimisel?

Minu käest uuriti, milliseid fotograafe soovitan une pealt… Ma alustaks hoopis sellest, mis on minu jaoks oluline fotograafi valiku juures.

 • Fotograaf EI PEA olema professionaal. Meie oleme käinud ka mitme hobifotograafi juures. Algaja ja/või hobifotograafi valides jääb alati võimalus, et satud andeka inimese peale, kelle prioriteet ei olegi kallis tasu või täiskohaga fotograafi töö – lase end üllatada. (PS! Alati on ka võimalus, et võid pettuda)
 • Selleks, et hilisemat pettumust ei oleks – tutvun alati fotograafide portfooliotega (kas tema käekiri kõnetab mind?). Valin fotograafi, kelle käekiri mulle meeldib.
 • Kvaliteet maksab! Kuid mitte alati. Väga kauneid pilte saab ka vähe odavama hinna eest.
 • Fotograaf peaks oskama mind juhendada, sättida, nõu jagada, suhelda, leida sinu parimad nurgad ja neid esile tuua, töödelda normaalsuse piirides (st, et ma oleks ka peale töötlemist enda nägu fotodel).
 • Loen teiste tagasisidet ja kuulan soovitusi. Facebookis on erinevaid fotograafide (ja modellide) gruppe, kust olen ise leidnud mitmeid vahvaid tegijaid.

Milline fotograafi käitumine tekitab minus hea tunde fotosessioonil?

Fotosessioonil tekitab hea tunde, kui fotograaf:

 • Näitab fotosessiooni ajal mõnd pilti kaamerast – tekitab turvatunde (eriti buduaaripildistamisel).
 • Soovib teada, milliseid ideid mul endal on (isegi kui neid ei ole, aga pinterest on alati hea abimees enne fotosessiooni).
 • Aitab valida sobiva riietuse – näiteks buduaarifotosessioonile võtan alati pigem rohkem, kui vähem variante kaasa.

Milliseid fotograafe ma soovitan?

Ja olemegi otsapidi jõudnud fotograafide juurde, keda ma soovitan. Tuleb tunnistada, et halbu kogemusi mul ei ole (yay), seega soovitan kõiki, kellega on olnud kokkupuude. Mõne juures olen/oleme korra käinud, teiste juures rohkem kordi. Mõned neist teevad tööd suurema summa eest, teised vähema. Mu sisetunne ei luba siia meie fotosessiooni hindasid üles panna, küll aga võin öelda nii palju, et keskmiselt on fotograafide tasu olnud 100 eur/tund (mõnel rohkem, teisel vähem, lisaks on ajaga mitmete hinnad muutunud). Olen sinu jaoks üles pannud oma fotosessioonidelt väikse ülevaate fotode kujul. Vajutades fotograafi nimel jõuad nende veebilehtedeni, kust leiad hinnad, portfooliod jms.

*** Fotol klikates peaksid need suuremalt nähtavad olema. ***

Mari Pukk

I fotosessioon:

II fotosessioon:

Jana Popova

Fotosessioon:

Reili Fotonurk

I fotosessioon:

II fotosessioon:

Keiri Kallas

I fotosessioon:

II fotosessioon:

III fotosessioon:

IV fotosessioon:

Krissi’s Photography

Fotosessioon:

Tiina Oja

Fotosessioon:

Roosi Sõsa

I fotosessioon:

II fotosessioon:

Photo by Relika

Fotosessioon:

Alissa Kiinvald

Fotosessioon:

Milliseid fotosessioone sooviksin veel teha?

Postituse lõpetuseks üks küsimus, mille iseendale esitasin pilte üles laadides… Mul mingeid väga konkreetseid mõtteid hetkel ei olegi, sest kõik senised on ideed tekkinud aja jooksul. Aga perepilte tahaks ikka iga aasta teha, kasvõi 1x aastas. BeebiJ sünni järel temast beebipildid. Hirmsasti tahaks ka pilte endast ja lastest koduses tavalises keskkonnas – mina ja lapsed, sassis kodu, igapäevased tegevused… Tahaks jäädvustada meie argipäeva hetki, kus põnnid ongi täpselt sellised nagu nad igapäev on, mängime, loeme raamatuid, vahetame mähkmeid ja riideid, korjame õues õunu, käime mänguväljakul…. Igapäev.

Milline on sinu lugu fotosessioonidega?

Avaldanud: Kärt E.

Naine, kes naudib elu sellisena nagu see on, olles nii ema, elukaaslane, treener kui ka õpetaja.

2 kommentaari “Miks meie pere käib 4+ korda aastas fotograafi juures?

 1. Väga ilusad pildid! Põhjus, miks meie elukaaslasega fotograafi juures ei käi, on see, et meil on paljudel sõpradel profikaamerad ehk saame üritustel alati nendelt mõne armsa kvaliteetse pildi. Lisaks on meil hetkel muud rahakogumise eesmärgid ehk raha fotograafile maksmiseks paigutame pigem suuremate unistuste alla. Kui kunagi lapsed tulevad, siis ilmselt asi muutub (kui sõbrad ei viitsi perepilte teha). 😀

  Meeldib

  1. Aitäh! Kui mul oleks ka hea silmaga fotograafia huvilistest sõpru, siis ma eelistaks ka tasuta pildistamisi. Hehe.
   Ma üks päev just hakkasin mõtlema, et khm, päris palju raha kulub aastas fotograafide peale. Tulevikus kahe lapsega ja oma kodu unistusega, peab hakkama raha süsteemselt paigutama (st vähem fotograafe külastama). 😀

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: