Teise lapse ootuses – isa ja sünnitus / 14 küsimust mehele

BeebiJ sünnitähtaeg läheneb aina enam ja enam (kaugel see oktoober ikka on, eksole) ning olen hakanud rohkem lugema, kuulama ja vaatama beebi ning sünnituse teemalisi raamatuid, perekooliloenguid ning YT videosid. Sellest kõigest tingituna tuli meil kodus juttu ka sünnituskogemusest, just mehe (lapse isa) silmade läbi. Millest täpsemalt? Sellest, mida härra üldse sünnitusest arvab ning kas ja kuidas ta mind on nõus uue sünnitusega toetama.

Tänasest postitusest leiategi nii minu kui ka mu jälgijate poolsed küsimused härrale, mis keskenduvad lapseootusele, sünnitusele ning sünnitusjärgsele perioodile. Postituse viimasest osast leiad mitmete emade kommentaarid, mida nende mehed on sel teemal öelnud või teinud. Varasemalt olen sarnasel teemal kirjutanud postituse “Küsimused kaaslasele /// elu enne ja pärast last”.


 1. Mida sa mäletad raseduse ajast?
  Tubade remondiga hakkas hästi kiire. Olime just kolinud ning kõikides tubades oli tarvis remonti teha enne, kui J sünnib.
 2. Milline oli sinu roll raseduse ajal?
  Toetav ja olemas olemine! Aina enam jõudis kohale, et enam ei olnud vaid mina ja sina. Tekkis arusaam, et tuleb veel õrnem perelisa, kes vajab veel rohkem õrnust ja armastust.
 3. Kas pidasid oluliseks kõhubeebiga suhelda? Miks?
  Otseselt ei tundnud selleks eraldi vajadust. Mõnikord tekkis mõte, et “kiusaks” beebit – näiteks paneks käe kõhule ja vaataks kas reageerib või mitte.
  Edit (Kärdi poolt): mina mäletan mitmeid kordi, kus härra hoidis kätt kõhul ning suhtles ka läbi kõhu. Tema olemasolu oli tunda terve raseduse.
 4. Kas sa soovisid minna sünnitusele kaasa? Miks? Mida naine soovis?
  Esimese sünnitusega tahtsin minna (härra naermas: naine vabatahtlikult sunniviisiliselt kohustas tulema) – pelgasin, kuid uudishimu oli suur .
 5. Mida sa mäletad hommikust, kui läksime sünnitama?
  Mõte – mida ma nüüd tegema pean…
 6. Mida sa mäletad sünnituspalati eelsest ajast?
  Avatust oli liiga vähe ja anti valida, kas Kärt jääb sünnituseelsesse või läheme linna peale jalutama (arsti soovitusel jõulukinke ostma). Läksime Solarisse. Solarisest tagasi kõndides põdesin vast kõige rohkem. Peast käisid läbi mõtted: kas ikka jõuame haiglasse… Jumala eest, et linna peal ei hakka sünnitama!
 7. Mida sa mäletad sünnituspalati aegsest ajast?
  Kärt valust kisamas ja vanni nõudmas. “Ma tahan oma kuramuse vanni”…
 8. Milline oli sinu roll sünnitustoas?
  Toetav, nii palju kui oskasin.
 9. Millised on sinu esimesed mälestused lapsest?
  Emotsioonid olid laes – meie nunnu.
 10. Millised ootused/kujutuspildid ei läinud täide?
  Lootsin alati, et sünnitus läheb kiirelt ja kergelt. Läkski! Eks üle mõtled ikka aga mu arust ei olnud seal hullu midagi. Kõik läks ju nii nagu pidi.
 11. Millised kartused olid sul sünnituse ees?
  Sünnituse juures reaalselt olemist – seda kõike näha ja kogeda.
 12. Kas peale esimest kogemust soovid sünnitusele kaasa minna? Miks?
  Jah, soovin aga selleks ajaks soovin eemale minna kui kohe-kohe on sündimas, sest lapse väljumise hetk ei olnud see vaatepilt, mida soovin teist korda kogeda.
  Edit (Kärdi poolt): härra ei suuda oma silmi taltsutada!
 13. Kuidas kirjeldaksid oma partnerit peale sünnitust (kas arvamus naisest muutus)?
  Põdesin, kas ta saad hakkama, tulemus oli ludin sünnitus. Sai ilusti hakkama. Tubli naine! Minu arvamus temast muutus veel positiivsemaks, kui oli varem. Tugev “maanaine” – suudab ja lepib sellega, et kõike ei saa nii nagu alati plaanid (vann). Sai olukorraga hästi hakkama.
  Edit (Kärdi poolt): “maanaine” jutumärkides, sest olen terve elu siiski linnas elanud.
 14. Millised oleksid sinu TOP 3 soovitust teistele isadele sünnituse/raseduse juures?
  1.) Leidke kaaslasega kompromiss! Töökaaslaste, sõprade ja tuttavate juttude põhjal olen kuulnud, et peale sünnitust võib mehel tekkida põlastus oma naise suhtes – naine ei tundu enam nii atraktiivne ja meestele ei lähe sünnitus peale. Seega minu 1. soovitus – Mõlemad osapooled (nii mees kui naine) peaksid arvestama kaaslase ja tema soovidega. Ei tasu mehele sundida sünnitusel osalemist peale. Hiljem võib tagajärg olla hoopis hullem!
  2.) Olge teineteise jaoks toetavad.
  3.) Kui julged teha, siis julged ka vastutada!

Teiste meeste tähelepanekud (läbi naiste sõnade):

 • “Mees võttis pool sünnitust ise vastu, sest meid jäeti üksi ja arstid tulid alles viimaste presside ajal.” – SUPER MEES!
 • “Mees ütles, et tema kolib peale beebi sündi diivanile, kuna tahab öösel magada aga pole seda 5 kuu jooksul teinud, sest beebi magab sünnist saati kõik ööd.” – Andke mulle ka üks selline laps!
 • “Esimese rasedusega tegi kõik ette-taha mu eest ära, teisega ju tundis, et ma ikka nii äpu pole ja õnneks ei elanud oma keeldude ja käskudega mu seljas enam.” – mulle tundub, et mu mees on veidi just vastupidi. Praeguse rasedusega saan kuidagi lebomalt olla ja ei pea nii palju pingutama asjade tegemisega.
 • “Mees keeldus pikalt sünnitustuppa tulemast, põhimõtteliselt kogu raseduse. Ma nõudsin. Tuli. Mehe reaktsioon: “Polnudki nii hull!”.” – eks need mehed (ja sageli ka naised) kujutavad sünnitust hoopis teisiti ette, kui seda reaalsuses on. Aga mina isiklikult tunnen, et võiks leida kompromisse (nagu ka härra üleval pool mainis). PS! Ma olen üsna kindel, et isegi kui anda mehele luba lahkuda palatist, siis enamus seda ei tee.
 • “Vaatas tervet sünnitust pealt ja rääkis lahkelt kõigile detailidest, mis seal all juhtus. Ise ei tea ma midagi, kuigi oli valuvaigistita jne, aga ma ei suuda neid jutte kuulata.” – kusjuures samastun veidi! 🙂
 • “Pigistasin kätt nii kõvasti, et hiljem vabandasin. Mees ütles, et ei ole hullu!” – härra ütles mul peale J sündi, et kõige hullem on vaadata naist valudes, sest sa ei saa lihtsalt mitte-kui-midagi-teha, et naisel poleks nii valus. Usun, et seepärast pole ka meestel “hullu”, kui me nende käsi murrame sünnituse ajal. Haha.

Postituse (J ootusaja) fotod: Reili Fotonurk

Avaldanud: Kärt E.

Naine, kes naudib elu sellisena nagu see on, olles nii ema, elukaaslane, treener kui ka õpetaja.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: